flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська

ПОСИЛЕНО ПОКАРАННЯ ЗА НЕЗАКОННЕ ЗАВОЛОДІННЯ ТРАНСПОРТНИМ ЗАСОБОМ

20 жовтня 2020, 11:43

25.09.2020 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до статті 289 Кримінального кодексу України щодо протидії незаконному заволодінню транспортним засобом" від 03.09.2020 року № 875-ІХ.

 

Стаття 289 КК України передбачає кримінальну відповідальність за незаконне заволодіння транспортним засобом.

 

При цьому під транспортним засобом в цій статті розуміються: всі види автомобілів, трактори та інші самохідні машини, трамваї і тролейбуси, а також мотоцикли та інші механічні транспортні засоби.

 

А під незаконним заволодінням транспортним засобом - вчинене умисно, з будь-якою метою протиправне вилучення будь-яким способом транспортного засобу у власника чи користувача всупереч їх волі.  Незаконне заволодіння транспортним засобом може вчинятися таємно, відкрито, шляхом обману чи зловживання довірою, із застосуванням насильства або погроз.

 

Суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки в Україні регулюються відповідними законами. Враховуючи, що транспортні засоби є джерелом підвищеної небезпеки, дуже важливо щоб усі особи, які на законних підставах користуються транспортними засобами, дотримувалися встановленого порядку користування ними.

 

Особа, яка незаконно заволодіває транспортним засобом, порушує цей порядок, чим створює загрозу для безпеки руху та позбавляє власника транспортного засобу можли­вості реалізовувати свої права відносно нього. Керування таким транспортним засобом часто здійснюється з порушенням ПДР, особою, що не має посвідчення водія, неповнолітньою особою або особою, що перебуває в стані сп’яніння, що створює небезпеку для життя і здоров’я людей. Саме цим і обумовлена висока суспільна небезпечність цього злочину.

Відтепер, частина 1 статті 289 КК України передбачає, що незаконне заволодіння транспортним засобом каратиметься обмеженням волі на строк від трьох до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк.

Таким чином, з  вказаної статті виключено положення, що передбачало за такі дії накладення штрафу у розмірі від 1000 до 1200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або поєднані з насильством, що не є небезпечним для життя чи здоров’я потерпілого, або з погрозою застосування такого насильства, або вчинені з проникненням у приміщення чи інше сховище, або з використанням електронних пристроїв для втручання в роботу технічних засобів охорони, або якщо предметом незаконного заволодіння є транспортний засіб, вартість якого становить від ста до двохсот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян каратимуться позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років з конфіскацією майна або без такої.

Аналіз положень ч. 2 ст. 289 КК України дозволяє стверджувати, що посилення кримінальної відповідальності за незаконне заволодіння транспортним засобом пов’язується з тим, які знаряддя (пристрої) застосовує суб’єкт злочину. Якщо таким знаряддям є електронний пристрій для втручання в роботу технічних засобів охорони (блокування) стаціонарних або рухомих об’єктів, то кримінальна відповідальність, є більш суворою.

Якщо вказані дії вчинені організованою групою або поєднані з насильством, небезпечним для життя чи здоров'я потерпілого, або з погрозою застосування такого насильства, або предметом незаконного заволодіння є транспортний засіб, вартість якого у двісті п’ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян,  каратимуться позбавленням волі на строк від восьми до дванадцяти років з конфіскацією майна або без такої (ч.3 ст. 289 КК України).

            Раніше редакція частин 2 і 3 статті 289 КК України враховувала реально заподіяні збитки від злочину (значна шкода - на суму від 100 до 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; велика – понад 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян). Отже, якщо транспортний засіб не зазнав ніяких пошкоджень в наслідок незаконного заволодіння, його технічний стан не погіршився і він не потребує відновлення або сума відповідних витрат була менша від зазначеної, то така кваліфікуюча ознака, як заподіяння значної або великої шкоди, була відсутня.

Відтепер, має значення лише вартість транспортного засобу, що зазнав незаконного заволодіння.

Так, якщо предметом незаконного заволодіння є транспортний засіб вартість якого становить від 105100 грн. до 262750 грн. (100 - 250 н.м.д.г.)  передбачена відповідальність за ч. 2 статті 289 КК України - позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років з конфіскацією майна або без такої. А якщо вартість транспортного засобу ще більша  - від восьми до дванадцяти років з конфіскацією майна або без такої (ч. 3 ст. 289 КК України).

Згідно частини 4 статті 289 КК України звільняється від кримінальної відповідальності судом особа, яка вперше вчинила дії, передбачені частиною першою цієї статті та добровільно заявила про це правоохоронним органам, повернула транспортний засіб власнику і повністю відшкодувала завдані збитки.

P.S.  Відповідальність за ч. 1 ст. 289 КК України настає з 16 років, а за ч. 2, 3  - з 14 років.

 

Підготовлено суддею Краснолиманського міського суду

Донецької області Бікезіною О.В.