В період з 1 по 29 лютого 2016 року в рамках реалізації комунікативної стратегії затвердженої на зборах суддів Краснолиманського міського суду Донецької області проводилось анонімне опитування громадян, метою якого була оцінка довіри громадян до суду та судової системи взагалі.
Всім відвідувачам суду пропонувалось прийняти учать в опитуванні. При проведенні обробки результатів виявилося, що в опитуванні брало участь 38 респондентів.
В 6 анкетах були висловлені пропозиції щодо поліпшення умов перебування в суді (встановлення кавового автомату, електронного годинника, дзеркала та облаштування туалету для відвідувачів всередині приміщення), винесення справедливого рішення та зменшення розміру судового збору. Лише одна анкета містила негативне ставлення до суду, оскільки більшість відповідей були негативними.
В деяких анкетах респондентами не були поставлені відповіді на частину запитань (9-12), що на нашу думку свідчить проте, що остаточне рішення по справам, в яких брали участь вказані респонденти на час опитування не прийнято.
Більшість респондентів, які прийняли участь в опитуванні, особи від 30 до 40 років. За процесуальним статусом в рівних частинах представлені позивачі та відповідачі по 21% ; 13% - заінтересовані особи ; 8% - обвинувачені; 5,3% - свідки та 15,8% - інші учасники процесу. За родом занять: 42% - працевлаштовані особи, 21% - пенсіонери, по 10,5% - держслужбовці та безробітні, 2,6% - приватні підприємці. За освітою: 44,7% - особи з вищою освітою, 26,3% - з середньою освітою; 13% мають професійно-технічну освіту та 2,6% - неповну середню.
З метою оцінки довіри громадян до правосуддя респондентам було запропоновано відповісти на 12 запитань.
Позитивно оцінили зручність умов перебування громадян в суді 79% респондентів, задовільно 10,5%, незадовільно - 8% та не визначилися з відповіддю 2,5% респондентів.
79% опитуваних вважають, що інформація, яка розміщена на інформаційних стендах та на офіційному сайті суду є зрозумілою, повною, якісною та доступною; 13% вважають рівень розміщеної інформації задовільним; 2,6% - незадовільним та 2,6% - не змогли визначитися.
Оцінюючи ефективність організації роботи суду (дотримання строків та процедур розгляду справ; вчасність отримання повідомлень про розгляд справ; обґрунтованість затримки/перенесення судових слухань тощо) 71,1% респондентів надали високі оцінки, 13% - задовільні; 2,6% - незадовільні та 2,6% - не змогли визначитися.
71,1% відповів, що при розгляді їх справи суд був незалежним та неупередженим; 10,5% не погодилися з цим твердженням, а 13% не змогли відповісти на це питання.
81,6 % респондентів вважають, що судді та працівники суду однаково (без упереджень) ставляться до чоловіків та жінок (сторін по справі, свідків тощо). Разом з тим 92% опитаних відвідувачів вважають, що судді ставлися до них, як до сторін по справі коректно та ввічливо. 97,3% респондентів високо оцінили коректне та ввічливе ставлення до них працівників апарату суду.
Даючи оцінку ефективності виконання суддями своїх функціональних обов’язків (дотримання процедур відкриття провадження у справі, забезпечення доказів, забезпечення позову) 81,4% опитаних громадян надали високі оцінки, 2,6% - незадовільні, 10,5% - не змогли визначитися.
86,9% респондентів переконані, що суд по їх справі прийняв (прийме) справедливе рішення. З цим не згоден 2,6% та 5,3% - не змогли визначитися.
Відповідаючи на питання «Чи відомі Вам факти корупційних дій та хабарництва суддів та працівників суду?», 84,2% відповіли – «ні», 2,6% надало позитивну відповідь.
Аналізуючи результати анкетування приходимо до висновку, що від загальної кількості осіб, які прийняли участь в анкетуванні 2,6% складає одна особа.
86,8% висловили довіру Краснолиманському міському суду Донецької області, в якому розглядається їх справа. 63% з опитуваних довіряє судовій владі України в загалі, при цьому 23,7% вважають, що їм важко відповісти на це питання.
Суддя-спікер О. Мірошниченко