Рішенням Апеляційного суду Донецької області у складі головуючого судді Соломахи Л.І., суддів Біляєвої О.М., Новікової Г.В. по справі № 243/11658/15-ц за позовом ОСОБИ_3 до Держави Україна в особі Кабінету Міністрів України, до Державної казначейської служби України про відшкодування матеріальної шкоди, ОСОБІ_3 за рахунок коштів Державного бюджету України відшкодована шкода, заподіяна терористичним актом за пошкоджену квартиру в сумі 363 789 гривень 40 копійок.
Обставини справи.
З 12 квітня 2014 року по 05 липня 2014 року на території м. Слов'янська проводились диверсійні дії, неодноразові обстріли житлових районів міста, в зв'язку з чим на час проведення антитерористичної операції вона змушена була покинути свою квартиру.
07 червня 2014 року під час масового обстрілу в будинок, в якому розташована її квартира, потрапили снаряди, виникла пожежа, внаслідок чого квартира знищена і відновленню не підлягає. За фактом пожежі до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23 липня 2014 року внесено відомості про досудове розслідування кримінального провадження за ознаками частини 2 ст. 194 КК України.
Посилаючись на те, що до теперішнього часу інше житло їй не надано, завдана їй шкода не відшкодована, просила стягнути з Держави Україна в особі Кабінету Міністрів України за рахунок коштів Державного бюджету України на відшкодування матеріальної шкоди, завданої її житлу внаслідок проведення антитерористичної операції, 387 000 грн., виходячи з площі зруйнованої квартири 45,8 кв.м та опосередкованої вартості спорудження житла по Донецькій області 7 810 грн. за 1 кв.м.
Приймаючи рішення про задоволення вимог колегія суддів цивільної палати Апеляційного суду Донецької області посилаючись на практику Європейського суду з прав людини, положення Конституції України , Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про боротьбу з тероризмом», Закону України від 02.09.2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» , Розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 року № 1002-р про затвердження Плану заходів з організації відновлення пошкоджених (зруйнованих) об'єктів соціальної і транспортної інфраструктури, житлового фонду та систем забезпечення життєдіяльності на території Донецької та Луганської областей та інші нормативно-правові акти, виходила з того , що держава, зобов'язана забезпечити в суспільстві мир і порядок і витікаючу з неї особисту і майнову безпеку людей, що знаходяться під її юрисдикцією. Тому порушення громадського миру і порядку, створення загрози безпеці людей є для держави самостійними підставами відповідальності за заподіяну шкоду. Причому причиною настання шкоди можуть бути будь-які обставини: не тільки теракти, але і, наприклад, масові заворушення. Таким чином, для виникнення обов'язку держави з відшкодування шкоди не має значення, виходила насильницька дія від посадових осіб держави, або терористів, або невстановлених осіб.
З повним текстом рішення Апреляційного суду Донецької області можна ознайомитися на веб-сторінці Єдиного державного реєстру судових рішень (http://reyestr.court.gov.ua/Review/56562010).
Суддя-спікер О. Мірошниченко