Найважливішим завданням постійно діючої робочої групи Ради суддів України у Донецькій області є підвищення авторитету судової влади, стандартів правосуддя, налагодження взаємодії між суддівськими колективами і Радою суддів України, регіональними ЗМІ, адвокатурою, прокуратурою, навчальним закладами та громадськими організаціями.
Одним з напрямків роботи з підвищення авторитету судової влади є правове виховання молоді. Вже не перший рік Краснолиманський міський суд Донецької області працює у тісній взаємодії з управлінням освіти, молоді та спорту Лиманської міської ради Донецької області. Однак на інтелектуальний учнівський турнір юних правознавців я потрапив вперше.
29 вересня 2018 року у місті Лимані було проведено міський (відбірковий) етап XVІ Всеукраїнського турніру юних правознавців, основними завданнями якого є популяризація правових знань серед учнівської молоді, її виховання в дусі загальнолюдських демократичних цінностей; створення умов для реалізації та розвитку науково-дослідних, творчих здібностей школярів, прищеплення їм навичок роботи в колективі, вміння формувати та відстоювати власну думку; залучення професорсько-викладацького складу, докторантів, аспірантів, студентів вищих навчальних закладів до роботи з обдарованою молоддю.
В якості членів журі на міський (відбірковий) етап турніру в місті Лимані було запрошено юристів практиків: Мірошниченка Олександра Володимировича суддю Краснолиманського міського суду Донецької області, суддю–спікера, члена постійно діючої робочої групи Ради суддів України у Донецькій області та Бєлоусова Артура Євгеновича, суддю Краснолиманського міського суду Донецької області, аспіранта відділу дослідження проблем кримінального процесу і судоустрою науково-дослідницького інституту вивчення проблем злочинності імені академіка В.В. Сташиса Національної академії наук України. Також до складу журі входили Ломова Ірина Михайлівна, учитель історії та правознавства Лиманської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 Лиманської міської ради Донецької області та Шеїн Юлія Леонідівна, учитель історії та правознавства Лиманської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 5 Лиманської міської ради Донецької області.
У відбірковому етапі турніру, який до речі в Лимані пройшов вперше, брали участь команди трьох шкіл: команда Лиманської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 4 Лиманської міської ради Донецької області - «Єдиний рух» (готував команду Перевишко Володимир Олександрович, учитель історії та правознавства); команада Шандриголівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Лиманської міської ради Донецької області - «Праволюби», (готувала команду Шарова Лариса Анатоліївна, учитель історії та правознавства); команда Лиманської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 Лиманської міської ради Донецької області - «Lex», (готувала команду Погребняк Наталія Володимирівна, учитель історії та правознавства).
Організатором вибіркового турніру та модератором боїв стала Луганцова Євгенія Анатолівна, методист навчально-методичного центру управління освіти, молоді та спорту Лиманської міської ради Донецької області, яка на високому професійному рівні провела правові раунди.
На міському етапі перемогу здобула команда «Єдиний рух». Друге місце з відривом в один бал виборола команда «Правдолюби». Команда «Lex»- зайняла почесне трете місце.
Після закінчення заходу суддя Артур Бєлоусов поділився своїми враженнями: «Позитивне враження справляє проведення турніру в форматі публічної дискусії. Саме досвід публічних виступів допомагає школярам навчитися формулювати власні думки, викладати їх зрозумілою мовою, обстоювати власну позицію з актуальних питань життєдіяльності. Загалом усі учасники турніру показали достатній рівень підготовки, продемонстрували ґрунтовні знання з різних галузей права, зокрема конституційного, міжнародного, трудового, цивільного. Як доповіді так і опонування учасників правових раундів були чітко структурованими, наповненими глибоким змістом, містили значний обсяг цікавої та вельми цінної правової інформації. Сама атмосфера турніру відзначалася толерантністю та глибокою повагою учасників інтелектуальних змагань один до одного. Разом з тим учасниками було допущено певну кількість юридичних помилок. Здебільшого це можна було пояснити тим, що школярі дуже хвилювалися під час своїх виступів».
18 жовтня 2018 року на базі Краматорської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 8 Краматорської міської ради відбулися півфінальні та фінальні змагання обласного етапу Всеукраїнського учнівського турніру юних правознавців для північної групи, в яких взяли участь 10 команд міст Слов’янська, Селидового, Лиману, Дружківки, Добропілля, Покровська, Бахмутського, Олександрівського районів, Черкаської та Іллінівської ОТГ.
Команди правознавців після жеребкування були розподілені на три групи, виступи яких у півфінальних боях здійснювалося трьома бригадами поважного та досвідченого журі, до складу якого увійшли 15 осіб: юристи-практики та вчителі правознавства Донецької області, серед яких також був і автор статті.
Хочу зазначити, що після першої ж серії ігор на міському відбірковому етапі зрозумів, що бути членом журі на подібних змаганнях - справжня інтелектуальна насолода.
Урочисте відкриття обласного етапу XVI Всеукраїнського турніру юних правознавців, виконання молодою поросллю Державного гімну України, привітання організаторів заходу, яскраві ведучі та виступи талановитих дітей зі сцени налаштували присутніх на святкову атмосферу інтелектуального турніру.
Слідкуючи за виступами я розумів, що правовий турнір зібрав генофонд нації, майбутнє нашої країни. Спостерігаючи за дітьми я був вражений емоційним зарядом спрямованих на перемогу учасників.
Хочу висловити слова подяки наставникам команд – педагогам, якими безсумнівно була проведена величезна робота, яка охопила не лише теоретичну підготовку, а і сформувала у дітей навички структурування виступів, вміння контролювати час, критично оцінювати та знаходити слабкі сторони у виступах опонентів, ставити логічні запитання.
Проте, на мою думку, при підготовці до турніру командам не вистачило часу на опрацювання правозастосовної практики, зокрема, судової практики національних, іноземних та міжнародних судів, Європейського суду з прав людини, як того вимагають умови проведення турніру.
При вирішенні питання, щодо реалізації права на подачу конституційної скарги у дітей виникли складнощі в розумінні природи конституційного звернення громадян.
Розумні і красиві юнаки та дівчата, демонструючи навички ораторського мистецтва і риторики, сміливо і розкуто виступали в ролях доповідача, опонента і рецензента. Розв’язуючи поставлені проблеми діти спиралися на наукові та правові джерела, посилались на відомих теоретиків, праці яких використовували у своїх відповідях. Нажаль не усі команди змогли продемонструвати по справжньому командну гру в ході полеміки. Вважаю,що причиною цього є недостатній досвід участі в турнірах такого рівня.
У фінал обласного турніру вийшли три найкращі команди, які виборювали право участі у заключному турі ХVІ Всеукраїнського турніру юних правознавців.
Фінал показав неабияку підготовку юних правознавців. Виступи учнів відрізнялися змістовністю та деталізацією окремих юридичних аспектів щодо реалізації прав людини. У результаті фінальних змагань найбільшу кількість балів здобула найбільш досвідчена команда «Фортуна-Дон» м. Добропілля, яка прийме участь у заключному турі ХVІ Всеукраїнського турніру юних правознавців, який в цьому році пройде у м. Вінниця з 24 по 28 жовтня.
Друге місце посіла команда «Прогрес» Олександрівського району, третє – команда «Надія» м. Покровська.
І хоч юні правознавці Лиманщини не потрапили до фінальних боїв, приємно було відчувати небайдужість наставника команди «Єдиний рух» Володимира Перевишка, який разом зі своєю командою розумних панянок залишився на турнірі в якості спостерігачів. Думаю, що повернувшись до дому тренер команди зможе втілити в життя кращі напрацювання і приведе команду до нових перемог.
Вітаємо фіналістів та всіх учасників турніру та бажаємо нових досягнень та майбутніх перемог!
Олександр Мірошниченко суддя-спікер Краснолиманського міського суду Донецької області