ЛЮДИ З ІНВАЛІДНІСТЮ: ЯК ПОЛЕГШИТИ ДОСТУП ДО ПРАВОСУДДЯ
ДНЯМИ на базі Краснолиманського міського суду Громадським об'єднанням «Агенція демократичного розвитку Донбасу» було проведено «круглий стіл» на тему «Полегшення доступу до правосуддя людей з інвалідністю в Донецькій області - план спільних дій для судової влади та громадськості».
Представник ГО «Агенція демократичного розвитку Донбасу» Тетяна Соловйова розповіла про хід реалізації в Україні великого проекту «Нове правосуддя», який втілюється на кошти донорів за активної участі громадських організацій, які, зокрема, контролюють, як витрачаються кошти на поліпшення умов для людей з інвалідністю, моніторять діяльність судів у плані доступності їхніх послуг для цих людей, організовують тренінги для працівників суду з метою підвищення їхнього професійного рівня щодо послуг для людей з інвалідністю, надають рекомендації з цього питання. Також протягом півтора року йде розроблення Програми для навчання суддів саме в темі доступності послуг.
Т.Соловйова розповіла про свою історію, коли їй, людині з інвалідністю, доводилося відстоювати свої права в суді. Таким людям почасти важко буває навіть самостійно добратися до приміщення суду! Тож має змінюватися вся інфраструктура наших населених пунктів з тим, щоб люди з інвалідністю були «як всі». Висловила доповідачка і власну думку щодо судів Донецької області (вдалося промоніторити 14 судів): «Тут працюють нормальні, адекватні люди, які намагаються допомагати робити суди доступнішими для всіх верств».
І така робота почалася по всій країні. Виявляють проблеми, намагаються їх розв'язувати. Приміром, одна з таких - відсутність єдиного сурдоперекладу для всієї країни ( представники одного регіону не завжди розуміють мову жестів людей з іншої частини країни). Зараз йде розроблення єдиного «жестовника».
У розмову щодо теми «круглого столу» активно включилися працівники Краснолиманського міського суду: голова суду І.В. Саржевська, суддя-спікер О.В. Мірошниченко, працівники апарату міського суду І.О. Троценко, В.М. Роменська, судові розпорядники 1.1. Самусь, О.С. Беседа.
Говорили про те, що завдяки проведеній роботі вдалося змінити ставлення і уявлення про людей з інвалідністю, проникнутися тим, як це - звертатися за послугами, коли, приміром, є проблеми з зором, руховим апаратом. Подбали про те, щоб приміщення були доступні для людей з інвалідністю - застосовують переносний пандус (стаціонарний буде обладнано у II півріччі), забезпечили достатнє освітлення в приміщеннях, збільшили шрифт на стендах, є кнопка виклику біля вхідних дверей, розробили пам'ятки з цього питання, провели тренінги. Судові розпорядники надають допомогу у складанні заяв ті інших питаннях людям інвалідністю.
Своїми думками що, проблем людей з інвалідністю, зокрема, полегшення їхньго доступу до судових послуг поділилися начальник Територіального центру соціального обслуговування (наданя соціальних послуг) Н. О. Парфьонова, начальник відділу з питань обслуговування інвалідів, ветеранів війни та праці Управління соціального захисту населен Р.В. Козлова, начальник відділу містобудування та архітектури міської ради О. Г. Шпак та головний спеціаліст цього відділу К.Г. Кича, голова Громадської організації людей з інвалідністю «Подолання» 3. М. Мальченко.
Учасники «круглого столу» висловили свої пропозиції щодо того, щоб доступ до суду став без бар’єрний для людей з інвалідністю, малобільних верств населення.
«Щоб суд розглядали як орган покарання, а місце надання якісних, комфортних послуг» - резюмува представник ГО «Areнція демократичного розвитку Донбасу» Н.Е. Валієва.
С.РОМЕНСЬКА