З метою оцінки доступності правосуддя, ефективності організації роботи суду та незалежності, неупередженості суддів під час судового розгляду справ, розроблення відповідних рекомендацій для зміцнення довіри громадян до суду та удосконалення діяльності суду та судової системи взагалі Краснолиманським міським судом Донецької області у період з 08.02.2021 по 05.03.2021 року проводилося анонімне опитування громадян-відвідувачів суду.
Всі опитані толерантно поставились до анкетування та оцінили організацію роботи в Краснолиманському міському суді Донецької області на високому рівні. Окрім однієї особи, яку взагалі не задовольнила робота суддів та працівників апарату суду, респондент надав незадовільну оцінку щодо умов перебування в суді, щодо повноти, якості та доступності інформації для відвідувачів суду, щодо ефективності організації роботи суду, судової системи взагалі, окрім іншого опитувана особа повідомила, що їй відомо про факт корупційних діянь та хабарництва суддів та працівників апарату суду.
За віковими категоріями респонденти розподілилися: від 18 до 30 років – 19%, від 30 до 40 років – 37%, від 40 до 50 років – 25%, від 50 до 60 років 13%, старше 60 років – 7%.
За родом занять респонденти розподілились наступним чином: 49%- працевлаштовані, 17% - державні службовці, 17% - пенсіонери, 9% - приватні підприємці та 8 % - безробітні.
На момент проведення опитування опитувані мали такий процесуальний статус: 40% - позивач, 24% - відповідач, 17% - третя особа, 10% - заінтересована особа, 3% - обвинувачений, 2% - засуджений, 2% - свідок, 2% - всі інші.
Оцінка зручності умов перебування громадян в суді: добре – 39%, відмінно – 36%, задовільно – 20%, важко сказати – 3% та незадовільно 2 %.
Оцінка повноти, якості та доступності інформації для відвідувачів суду: добре – 41%, відмінно – 29%, задовільно – 27%, незадовільно - 3 %.
Оцінка ефективності організації роботи суду: задовільно – 36%, добре – 34%, відмінно – 25%, незадовільно 3 % та важко сказати – 2%.
На питання чи є суд незалежним та неупередженим при розгляді Вашої справи 66% відповіли так, 27% - скоріше так, 5% - важко сказати та 2% вважають, що ні.
96 % опитаних відповіли, що судді ставляться до відвідувачів суду (сторін по справі) коректно та ввічливо, 2% - відповіли, що ні, та 2% - важко сказати.
98% відповіли, що працівники апарату суду ставляться до відвідувачів суду коректно та ввічливо, 2% вважають, що скоріше ні.
97 % вважають, що судді та працівники суду однаково (без упереджень) ставляться до чоловіків та жінок, 3% - важко сказати.
На питання: «Чи можете Ви сказати, що судді ефективно виконують свої функціональні обов’язки (дотримання процедур відкриття провадження у справі, забезпечення доказів, забезпечення позову)?» 59% відповіли так, 25% - скоріше так, 12% - важко сказати, 2% - скоріше ні, 2 % - ні.
88% респондентів вважають, що у їх справі суд прийняв (прийме) справедливе рішення, 10% відповіли, що їм важко сказати та 2% - так не вважають.
Щодо того, чи відомі опитуваним факти корупційних дій суддів та працівників апарату суду 98% відповіли, що ні та лише 1 особа (2%) відповіла, що так.
На питання чи довіряють опитані особи суду, в якому розглядається Ваша справа 95% відповіли, що так, скоріше так, 3 % - важко сказати та 2 % - не довіряють.
Щодо довіри до судової влади України взагалі – 78% - відповіли, що довіряють, скоріше довіряють, 15% - важко сказати та 7 % - скоріше не довіряють або не довіряють взагалі.
Респонденти мали змогу при анкетуванні залишити свої побажання та пропозиції, щодо пропозиції та зауваження щодо зміцнення довіри громадян до суду та удосконалення діяльності суду, судової системи взагалі.
Побажання та пропозиції :
Громадянами було надано пропозиції щодо збільшення фінансування судової системи; своєчасного оприлюднення результатів розгляду справ; запропоновано здійснити підвищення оплати праці державних службовців, а також було надано зауваження щодо затримання розгляду справ.
Для удосконалення судової системи взагалі на думку анкетованих громадян необхідно зміцнити на державному рівні авторитет державної служби, а також створити умови для реальної незалежності судової гілки влади.
З повним текстом оцінювання роботи Краснолиманського міського суду можна ознайомитися за посиланням:Звіт щодо анкетування відвідувачів суду 2021
Дякуємо всім хто взяв участь в опитуванні!
Виконавці дослідження:
Мірошниченко О.В. – суддя-спікер Краснолиманського міського суду Донецької області;
Ковнєрова І.О.- прес-секретар Краснолиманського міського суду Донецької області.
В опитуванні респондентів взяли участь старший судовий розпорядник Беседа О.С. та студентка-практикантка Шевченко А.С.